W dniach 20-22 listopada 2024 roku Bydgoszcz gościła młodych historyków z całej Polski na I Ogólnopolskiej Młodzieżowej Konferencji Historycznej „Ktoś tutaj był…”. To wyjątkowe wydarzenie, zorganizowane przez Międzyszkolne Laboratorium Humanistyczne przy VII i VIII Liceum Ogólnokształcącym w Bydgoszczy, przyciągnęło uwagę zarówno uczniów, jak i ekspertów.

Temat konferencji skupiał się na niezwykle ważkim aspekcie naszej historii – wpływie mniejszości narodowych na rozwój lokalnych społeczności. Młodzi badacze zgłębiali zagadnienia związane z wkładam różnych kultur w budowanie bogatej mozaiki naszego kraju.

Uczestnicy konferencji, reprezentujący szkoły z Kalisza, Radomia, Włocławka, Zgierza i Warszawy, zaprezentowali wyniki swoich badań, które były owocem wielu miesięcy pracy. Ich prezentacje poruszały serca i umysły, skłaniając do refleksji nad znaczeniem różnorodności kulturowej w naszym społeczeństwie.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Wojewoda Kujawsko-Pomorski Michał Sztybel, Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty Grażyna Dziedzic oraz Prezydent Miasta Bydgoszczy Rafał Bruski. Swoje wsparcie konferencji udzielili również: Wydział Historyczny Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego, Delegatura IPN w Bydgoszczy, Młyny Rothera oraz Kino Jeremi.

Konferencja była okazją do wymiany doświadczeń, nawiązania nowych znajomości oraz dyskusji na temat ważnych kwestii związanych z historią i dziedzictwem kulturowym. Młodzi historycy mieli również możliwość uczestniczenia w warsztatach i wycieczkach po Bydgoszczy.

Sukces konferencji to przede wszystkim zasługa młodych badaczy, którzy z pasją i zaangażowaniem podjęli się trudnego zadania. To również dowód na to, że młodzi ludzie są zainteresowani historią i chcą aktywnie uczestniczyć w kształtowaniu świadomości historycznej.

Organizatorzy konferencji są niezwykle dumni z osiągniętego sukcesu. To wydarzenie pokazało, że młodzi ludzie mają wiele do powiedzenia i są gotowi podejmować wyzwania.

I Ogólnopolska Młodzieżowa Konferencja Historyczna „Ktoś tutaj był…” to nie tylko podsumowanie dotychczasowych badań, ale także inspiracja do dalszych działań. Mamy nadzieję, że ta inicjatywa stanie się tradycją i przyczyni się do rozwoju zainteresowania historią wśród młodych ludzi.

DRZWI OTWARTE W CENTRUM MEDIACJI „ SIÓDEMKA”

17 PAŹDZIERNIKA 2024 ROKU

Zapraszamy na Drzwi Otwarte w Centrum Mediacji „ Siódemka” ( II piętro) w czwartek 17 października podczas przerw o godz.8.45, 9.40,10.35,11.30,12.25.

Czekają na Was mediatorzy rówieśniczy:

Nikola, Judyta, Martyna, Marysia, Lena, Agata, Mateusz i Paweł.

Przyjdź i zobacz😊

                                                                                                                                  Organizatorzy CM7

Bratysława przywitała nas mgłą, która stopniowo odsłaniała przed nami: Zamek Bratysławski, którego sylwetka z czterema wieżami kojarzy się z przewróconym stołem, most, na szczycie którego

znajduje się restauracja UFO, Katedrę Św. Marcina z historią węgierskiej monarchii oraz barokową Aptekę Salvator z ogromnym marmurowym biurkiem podtrzymywanym przez sześć lwów, zabytkową kasą fiskalną i ogromnym gazowym żyrandolem. Gdy mgła całkowicie opadła i słońce ociepliło nasze twarze, ukazał nam się rynek główny pełen kawiarni, restauracji i budynków przyciągających wzrok ciekawą architekturą.
Nie uszedł również naszej uwadze Čumil – mosiężny posąg człowieka wynurzającego się z kanału, obserwującego świat z poziomu ulicy.

Kolejnym etapem naszej wędrówki był Rzym. „Wieczne Miasto” z przebogatą historią i ogromną ilością zabytków.

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ MEDIACJI

17 PAŹDZIERNIKA 2024 ROKU

Centrum Mediacji „ Siódemka” zaprasza do obchodów Międzynarodowego Dnia Mediacji. Przygotowaliśmy dla Was następujące  warsztaty: „Zrozumieć konflikt”, „Konflikt od środka”, „Oblicza mediacji” oraz grę „Zgoda buduje”. Warsztaty realizowane będą przez mediatorów CM7: mgr Małgorzatę Schmiegel, uczniów klasy 3c - Judytę Oleszczyk, Nikolę Krzewińską, Mateusza Lutkowskiego, klasy 3e - Marię Puchowską oraz Pana Mateusza Gierczaka -  mediatora z Kancelarii Mediacyjnej w Poznaniu i Pana Miłosza Chruściel - mediatora, tutora rozwoju i wykładowcę Uniwersytetu im. Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.  Szczegółowy harmonogram znajdziecie na tablicach informacyjnych.

                                                                                                                                                                                            Organizatorzy CM7