Zapraszamy uczniów VII Liceum Ogólnokształcącego im Janusza Kusocińskiego w Bydgoszczy do wzięcia udziału w konkursie "Bydgoszcz jest Eko". Więcej w regulaminie poniżej:

Regulamin konkursu - kliknij link

Wpływ czytelnictwa na rozwój dzieci i młodzieży.

Szanowni Państwo,

jest nam niezmiernie miło poinformować Państwa, że nasza szkoła w bieżącym roku szkolnym przystąpiła do „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021 – 2025”, uchwalonego przez Radę Ministrów i uzyskała dotację celową w wysokości 15 000 zł na zakup nowości wydawniczych, wyposażenia biblioteki i realizację działań promujących czytelnictwo.

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa jest odpowiedzią na niski poziom czytelnictwa wśród Polaków. Okazuje się, że dorośli sięgają po książki częściej, kiedy mają z nimi systematyczny kontakt od najmłodszych lat. Dlatego niezbędne jest promowanie i wspieranie rozwoju czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. Przygotowany program tworzy warunki do rozwoju czytelnictwa, co oznacza większą dostępność książek.

W związku z uzyskaną dotacją do szkolnej biblioteki zakupiono 411 książek. Są to: książki historyczne, terapeutyczne, lektury, literatura piękna, fantasy, horrory i thrillery, literata popularnonaukowa i obyczajowa. Zakupione książki znacznie wzbogaciły księgozbiór biblioteki. Program zakłada realizację wielu przedsięwzięć, by propagować czytelnictwo i zachęcać młodzież do sięgania po tradycyjną książkę.

Dowiedziono, że oddawanie się lekturze ćwiczy i usprawnia nasz mózg. Poprawia umiejętności językowe, rozwija kreatywność i inteligencję. Pomaga lepiej zrozumieć otaczającą nas rzeczywistość. Dostarcza cennych inspiracji i dobrych wzorców. Uczy, jak pokonywać trudności i właściwie interpretować emocje. Czytanie poszerza wiedzę, kształtuje poglądy. Jest bardzo dobrą formą spędzania wolnego czasu, alternatywą dla Internetu i gier komputerowych. Przyczyn, dla których warto czytać jest oczywiście znacznie więcej.

Oto co na ten temat mówi prezes Fundacji „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom” – pani Irena Koźmińska: „Czytanie dziecku rozbudza jego wyobraźnię, dostarcza mu emocji i radości, poszerza wiedzę o świecie, przynosi dobre wzorce zachowań. Dzięki głośnemu czytaniu nauka w szkole będzie dla niego łatwiejsza i przyjemniejsza. […]Codzienne czytanie to wspólnie spędzony czas, stałe wzmacnianie więzi i wzajemnego zaufania, a także doskonalenie najważniejszej społecznej kompetencji – sprawnego posługiwania się językiem. Język to klucz do dobrej komunikacji z ludźmi i do samodzielnego zdobywania wiedzy. Czytanie jest jak witamina i szczepionka. Dzieci, którym czytamy, są mądrzejsze, znacznie bardziej odporne na toksyny współczesnej kultury i znacznie lepiej poradzą sobie w życiu.”

Zachęcam Państwa do rozmów z dziećmi na temat czytania oraz przeczytanych książek, wyrabiania w dzieciach nawyku korzystania z księgozbioru szkolnej biblioteki, a także innych bibliotek oraz księgarń.

Gorąco zachęcamy do odwiedzania szkolnej biblioteki i korzystania z jej bogatego księgozbioru. Czytając sami, dajecie Państwo dobry przykład swoim dzieciom i zachęcajcie do samodzielnego kontaktu z książką.

***
Czytanie  rozwija rozum młodzieży, odmładza charakter starca, uszlachetnia w chwilach pomyślności, daje pomoc i pocieszenie w przeciwnościach.” – Cyceron

Biblioteka szkolna.

 

VII Liceum Ogólnokształcące im. Janusza Kusocińskiego w Bydgoszczy

w roku szkolnym 2023/2024 otrzymało dofinansowanie ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji

Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021 – 2025”

w kwocie 15000 zł

W zakładce Dla maturzystów pojawił się link dotyczący matury próbnej z CKE w grudniu 2023. Prosimy przyszłorocznych maturzystów o zapoznanie się z materiałami CKE. 

Szanowni Państwo,

Departament Edukacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu rozpoczął nabór stypendystów w nowym projekcie stypendialnym pod nazwą „Prymus Pomorza i Kujaw II”.

Stypendia są skierowane do uczniów klas 6-8 szkół podstawowych i OSM I stopnia oraz uczniów wszystkich klas liceów ogólnokształcących, OSM II stopnia i liceów sztuk plastycznych. Uczniowie Ci, aby ubiegać się o stypendium, muszą spełnić warunki określone w Regulaminie.

Stypendia będą współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w ramach programu Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza 2021-2027.

Wszelkie informacje, w tym regulamin oraz generator wniosków, dostępne są na stronie internetowej https://prymus2.kujawsko-pomorskie.pl .

W załączeniu przesyłam regulamin nowego projektu. Z uwagi na znaczące różnice w stosunku do wcześniej realizowanych projektów zachęcam do zapoznania się z Regulaminem.

Piotr Nadolny

Wydział Innowacyjnych Projektów Edukacyjnych

 

Regulamin programu stypendialnego PPiK