11.02.2020 z okazji  Ogólnopolskiego Dnia Transplantologii mieliśmy przyjemność gościć panią doktor Marię Tomczak i panią doktor Aleksandrę Woderską, pracujące w Klinice Transplantologii i Chirurgii Ogólnej w Szpitalu Uniwersyteckim nr 1 w Bydgoszczy oraz pana Henryka Szeląga prezesa Kujawsko-Pomorskiego Stowarzyszenia na rzecz Transplantologii.

W naszym szkolnym klubie odbyły się zajęcia dla uczniów klas medycznych /2c, 3c, 2b/, podczas których uczniowie mogli posłuchać historii o śmierci i o życiu z „pierwszej ręki” czyli o  wdzięczności za dar przeszczepu nerki. Zdobyliśmy także wiedzę o wysokim poziomie rozwoju transplantologii w Polsce, o głównych jej problemach i mogliśmy zadawać pytania.                                         

Dziękujemy!

Tomasz Landowski kl. 2c

 

13 lutego 2020 r.  w Pałacu Młodzieży w Bydgoszczy podczas obchodów Miejskiego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu po raz siódmy uczniowie VII i VIII Liceum Ogólnokształcącego zadali pytania o Przeszłość i o Przyszłość.


O Przeszłość, ponieważ zagłada Żydów podczas II wojny światowej była zjawiskiem bez precedensu; zjawiskiem totalnym i jednocześnie irracjonalnym. Zagłada, która wydarzyła się w sercu cywilizowanej Europy nie ma racjonalnego wytłumaczenia.

O Przyszłość, ponieważ po wojnie Ci, którzy przeżyli musieli wrócić do Życia. Życia, które już nigdy miało nie być takie jak wcześniej. Większość z nich straciła wszystko – począwszy od domów po najbliższych. Dom, co prawda, można odbudować. Postawić go gdziekolwiek. Zmarłych nikt już nie przywróci.


O Przyszłość, ponieważ jako narody, społeczności i zwyczajnie – jako ludzie – nie odrobiliśmy lekcji z Holokaustu. I pozwalamy, by wokół nas na nowo pojawił się język nienawiści znany z czasów Zagłady. Naszym największym przewinieniem wobec drugiego człowieka jest obojętność.

Dnia 15 stycznia klasa 1 h udała się do Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy mieszczącego się przy ulicy Czerkaskiej 2, w celu poszerzenia swojej wiedzy. Tematem przewodnim było uzbrojenie zarówno wojska polskiego, jak i wojsk zagranicznych. W trakcie tej wycieczki byliśmy świadkami niesamowitej podróży rozpoczynającej się u schyłku średniowiecza a kończącej się po II wojnie światowej. W całej podróży towarzyszył nam kustosz muzeum Pan Jerzy Lewic, który oprowadzając nas po muzeum co chwile wplatał ciekawostki. Poznaliśmy tajniki ewolucji uzbrojenia od zbroi rycerskiej, która ważyła ponad 30 kg, aż do broni maszynowej używanej podczas II wojny światowej. Dowiedzieliśmy się, że  zanim  broń palna ewoluowała do broni maszynowej jej pierwowzorem była  strzelba z ołowianymi nabojami (kulami), której załadowanie trwało ponad 30 minut. Pan Lewic wyjaśnił nam, że w celu  użycia strzelby z ołowianymi kulami opracowano specjalną taktykę. W szeregu stali żołnierze, po oddaniu  swojego strzału już z naładowanej broni szli na koniec po to, aby   załadować znowu swoją broń a wtedy drugi rząd wykonywał ostrzał i tak bez przerwy.

Historia  oręża i wojskowości  jest niezwykle  ciekawa, napisano o niej wiele ciekawych książek. Jeśli interesuje was ten aspekt historii i chcecie się o nim dowiedzieć więcej to zachęcam was do odwiedzenia Muzeum Wojsk Lądowych i odbycia podróży w czasie od najbardziej prymitywnych form uzbrojenia aż do najnowocześniejszej broni stosowanej współcześnie.

Albert Spica, Adam Fijałkowski, klasa I h

Z przyjemnością informujemy, że uczeń klasy 3d Bartosz Zasowski awansował do centralnych rozgrywek Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Społeczeństwie oraz uzyskał 9 miejsce w etapie okręgowym Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym. Natomiast w etapie okręgowym Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Prawach Człowieka w Świecie Współczesnym reprezentowała naszą szkołę Natalia Świerkowska z klasy 1d. Gratulujemy i życzymy im następnych sukcesów.

Na 28. finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy połączyliśmy pomoc potrzebującym ze świetną zabawą!  Udało się nam zebrać 5623,85 złotych, jest to bardzo duża kwota, która robi wrażenie! W wydarzeniu wzięły udział wszystkie klasy, które licytowały przedmioty przyniesione przez uczniów, rodziców oraz pracowników szkoły, a pieniądze z licytacji zostały przeznaczone na dziecięcą medycynę zabiegową, czyli sprzęt dla najbardziej potrzebujących.

 Chcielibyśmy podziękować wszystkim obecnym oraz wszystkim, którzy dołożyli swoją cegiełkę do naszej akcji, bez waszej pomocy nie udałoby się nam!

Klasa 1E z wychowawcą.

Mamy zaszczyt ogłosić wyniki Międzyszkolnego Konkursu „Ojczyzna moja wolna, wolna….” zorganizowanego z okazji Roku Wolności przez nauczycieli szkół: SP nr 20, SP nr 18 i VII LO. Społeczność uczniowska szkół podstawowych  rywalizowała w trzech kategoriach .

Nagrody otrzymują:

w kategorii literackiej:

 I miejsce -Miłosz  Daczkowski SP nr 38 -opiekun p. Jacek Jercha,

II miejsce -Małgorzata Rachuba SP nr 46 -opiekun p. Agnieszka Kosicka,

III miejsce -Maria Kowalczyk  SP nr 20 -opiekun p. Aleksandra  Szmelter

i Aleksandra Kabacińska SP nr 18 -opiekun p. Renata Kubińska;

w kategorii historycznej :

 I miejsce- Martyna Sadowska SP nr 57 -opiekun Hanna Jankowiak,

II miejsce – Martyna Felczak SP nr 57 -opiekun Hanna Jankowiak,

III miejsce – Jakub Sobolewski SP nr 18 -opiekun Żaneta Pliszka i Bogumił Śledź;

w kategorii plastycznej :

 I  miejsce - Dominik Górski SP nr 32 -opiekun p. Agnieszka Szostak i Yana Makarenko SP nr 31 opiekun -p. Joanna Lipowicz –Jagodzińska,

II miejsce - Amelia Klucz SP nr 20 -opiekun p. Katarzyna Pstrong,

III miejsce -Julia Miler i Marcelina Łachowska SP nr 20 -opiekun p. Katarzyna Pstrong.

                Gratulujemy i zapraszamy nagrodzonych  uczniów i ich opiekunów do gmachu VII LO, ul. 11 Listopada 4 w dniu 20 stycznia 2020 r. , o godz. 12:00 na uroczyste wręczenie nagród. Jednocześnie dziękujemy za wszystkie nadesłane prace.

                                                                                                            Organizatorzy

4.01.2020 roku w II Liceum Ogólnokształcącym w Inowrocławiu odbył się etap okręgowy V edycji  Ogólnopolskiej Olimpiady Historycznej. Naszą szkołę reprezentował  Mikołaj Perlik z klasy I h. W  etapie  okręgowym Olimpiady uczestniczyło 30 uczniów z naszego województwa. W I części uczniowie rozwiązywali test z historii z zakresu  wykraczającego poza poziom nauczania, do II części zakwalifikowało się 11 uczniów, wśród nich znalazł się także Mikołaj. W części drugiej uczestnicy musieli rozwiązać test z zadaniami otwartymi z wybranej specjalizacji historycznej. Mikołaj uzyskał tytuł finalisty etapu okręgowego Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy Historycznej.

 

Z okazji zbliżających się

Świąt Bożego Narodzenia,

 

składamy naszym Uczniom

i Ich Rodzinom najserdeczniejsze życzenia, 

pięknych chwil w rodzinnym gronie,

pełnych miłości, wiary i nadziei.

Niech Nowy 2020 Rok

przyniesie wiele szczęśliwych chwil,

oraz niech się spełnią

wszystkie Państwa marzenia.

 

Dyrekcja VII Liceum Ogólnokształcącego

oraz Grono Pedagogiczne,

wraz z pracownikami obsługi. 

Dnia 6 grudnia 2019 r. odbyła się w naszej szkole VII edycja Międzyszkolnego Turnieju Układów Choreograficznych Tańcz z "Siódemką".
Turniej uświetnili swoimi występami podopieczni pani Beaty Julii Przyborskiej i pana Ireneusza Przyborskiego - młodzi gimnastycy fitnessu z Klubu WKS "O.R.I." w Kruszynie Krajeńskim, uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 30 Specjalnej oraz Formacja Taneczna "Senior" z Domu Dziennego Pobytu.

 W klasyfikacji generalnej formacji tanecznych:

I miejsce- II Liceum Ogólnokształcące

II miejsce- klasa 3A

III miejsce- klasa 1F- trzeci zespół

IV miejsce - klasa 1D
Wyróżnienie - klasa 1F- drugi zespół
Wyróżnienie - klasa 1F- pierwszy zespół

 

 W klasyfikacji generalnej duetów:

 I miejsce- Mariusz i Adam Szydło z Zespołu Szkół Ekonomicznych
II miejsce - II Liceum Ogólnokształcące

 

W klasyfikacji generalnej solistów:
I miejsce - Paulina Ścieszyńska - II Liceum Ogólnokształcące
II miejsce - Sawin Nowak - Szkoła Podstawowa nr 15

III miejsce- Alicja Dulińska- VII Liceum Ogólnokształcące

Wyróżnienie- Oliwia Paliwoda - VII Liceum Ogólnokształcące
Wyróżnienie - Eryk Rocławski - Zespół Szkół Handlowych

Gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy wszystkim uczestnikom oraz niesamowitej publiczności, dzięki której możemy zakupić sprzęt muzyczny, potrzebny do prowadzenia lekcji wychowania fizycznego.
Zapraszamy do zabawy za rok.
Z tanecznym pozdrowieniem- organizatorzy

W czwartek 5 grudnia br. w gościnnych progach Urzędu Miasta Bydgoszczy, w Sali Sesyjnej spotkali się finaliści Międzyszkolnego Konkursu Wiedzy o Wybranych Krajach Anglojęzycznych odbywającego się pod honorowym patronatem prezydenta Bydgoszczy Rafała Bruskiego.
W konkursie wzięło udział ponad 300 uczniów szkół podstawowych. Do drugiego etapu zakwalifikowało się 70, a podczas końcowych zmagań przedstawiała swoje prezentacje finałowa 11 .
Poziom prezentacji był bardzo wysoki, a dobór tematów interesujący. Gratulujemy uczestnikom WSZYSTKICH etapów i zapraszamy do wzięcia udziału w przyszłorocznej edycji.
I miejsce zajęła Emilia Tobolewska z SP nr 18
IIOliwia Szczodkowska – SP w Białych Błotach i Marcin Kornarowski – SP nr 12
IIIMaciej Jazdon – SP nr 18
Jeszcze raz GRATULUJEMY!
Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy pomogli nagrodzić Finalistów atrakcyjnymi upominkami:
- Urząd Miasta Bydgoszczy
- Muzeum Mydła i Historii Brudu
- Wydawnictwo OXFORD
- Wydawnictwo Macmillan
Robertowi Sawickiemu dziękujemy za relację fotograficzną!

LISTA FINALISTÓW KONKURSU WIEDZY O KRAJACH ANGLOJĘZYCZNYCH

1. Marcin Kornarowski
2. Oliwia Szczodkowska
3. Lena Nowak
4. Emilia Tobolewska
5. Agata Klawitter
6. Maciej Jazdon
7. Julita Kurz
8. Marcel Mikołap
9. Antonina Szutko
10. Aleks Jankowski
11. Kacper Buzalski
Zapraszamy na etap finałowy do Sali Sesyjnej Urzędu Miasta w Bydgoszczy (ul. Jezuicka), dnia 5 grudnia 2019r., o godzinie 9.00. Przypominamy, że prezentacje będą odbywać się co 15 minut. Kolejność prezentowania od jedenastego do pierwszego miejsca. Ogłoszenie wyników konkursu i wręczenie nagród odbędzie się o godzinie
12.30 również Sali Sesyjnej.


Organizatorzy

Drugi etap (międzyszkolny) konkursu odbędzie się 14 listopada 2019r., o godzinie 14.30, w VII Liceum Ogólnokształcącym przy ul. 11 Listopada 4, w salach na drugim piętrze.
Zapraszamy wszystkich uczestników etapu szkolnego, których prace zostały przesłane do organizatora konkursu.

Nauczyciele j. angielskiego

Gratulujemy uczniom klasy 1b i  2c, którzy w ramach Tygodnia Mediacji brali udział w konferencji na temat mediacji. Wykazali się uważnym słuchaniem i wiedzą w zakresie pracy mediatorów, bezbłędnie wypełniając quiz, który odbył się na zakończenie spotkania z mediatorami. Dziękujemy także pozostałym przedstawicielom klas, którym  niewiele zabrakło do zwycięstwa.
                                                                              Organizatorzy
                                                                 Centrum Mediacji  "Siódemka"

W dniu 18.10.2019 zawieszam wszystkie zajęcia szkolne od godziny 12:20.

Dyrektor szkoły

Janusz Kitajgrodzki